Dolar : Alış : 2.9561 / Satış : 2.9614
Euro : Alış : 3.3198 / Satış : 3.3257
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul32°CAz Bulutlu

Son Dakika Haberleri

Üyelik İşlemleri Yeni Üyelik / Giriş Yap

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tanıtımı

Ana Sayfa » Haberler » Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tanıtımı
16 Ocak 2012
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tanıtımı

Mustafa Kemal Üniversitesi, 1992 yılında Hatay’da kurulmuş olan bir devlet üniversitesidir. 2010-2011 eğitim-öğretim yılı itibariyle üniversitede 934 akademik, 620 idari personel olmak üzere toplam 1554 personel ve 25100 öğrenci bulunmaktadır. 10.11.1992 tarihinde faaliyete geçmiş olan Mustafa Kemal Üniversitesi, kurulduğunda bir yüksekokul ve iki meslek yüksekokulundan ibaret üç birimden oluşmuş olup, 18 yılda 52 birimli eğitim-öğretim ve bilim kurumu haline gelmiştir.

“ Hoşgörü ve Bilimin Adresi ”

Mustafa Kemal Üniversitesi, asırlardır üst üste nice tarih ve kültür katmanlarının bir araya geldiği, hayatla barışık insanlarının hoşgörü merkezli bir yaşam biçimini tercih ettiği, sosyal, müteşebbis kimliği ve kültürüyle insanları cezbeden şehir, Hatay’dan yükselen bir güneştir. 

10.11.1992’de kurulan Üniversitemiz, günümüzde başta bölgesi olmak üzere Türkiye’nin de kalkınmasına katkı sağlayan önemli bir ilim ve irfan kurumudur.

Genç, dinamik, kararlı, çalışkan ve hoşgörülü kadrolarıyla Hatay’ın ve Türkiye’nin geleceğine ışık tutan ve Yüce Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün adını gururla taşıyan genç bir üniversitedir. 

Dünya’da ve Türkiye’de 19. ve 20. yüzyıllarda fen ve matematiğe verilen önemin neticesi olarak hızla gelişen teknolojiler insanlığın başını döndürmüştür. Bu süreçte üniversitelerin payı oldukça büyüktür. Günümüzde Fen ve Mühendislik bilimlerine olduğu kadar Sosyal Bilimlere de ilgi hızla artmaktadır. Bu yüzden sosyal bilimci, düşünür ve filozof yetiştirmeye de son derece ihtiyaç duyulmaktadır. Sağlık, Fen, Mühendislik, Teknoloji ve Sosyal Bilimlerde nitelikli insan yetiştirme hedef ve gayretinde olan Üniversitemiz, ilkeli bir şekilde hızla ve emin adımlarla hedefine doğru ilerlemektedir. Tüm alanlarda ihtiyacın karşılanması adına, nitelikli gençler yetiştirmek ve dünyaya kazandırmak; ülkemizin yarınlarını, kurumlarımızın yönetimini onlara teslim etmek bizim için önemli bir sorumluluktur. 

Üniversiteler, bilimsel araştırma ve çalışmaların rahatça yapılabildiği, düşüncelerin özgürce tartışılabildiği çağdaş kurumlardır. Üniversitemiz tüm yönetici, öğretim elemanları ve öğrencileriyle, çağın gerektirdiği teknolojileri eğitim ve öğretimde kullanan çağdaş bir üniversite olma yolundadır.

Kurulduğunda bir yüksekokul ve iki meslek yüksekokulu ile üç birimden oluşan Üniversitemiz; bugün, kuruluşunun 18. yılında 52 birimli bir eğitim-öğretim ve bilim kurumuna dönüşmüştür. Bünyesinde 12 Fakülte, 3 Enstitü, 5 Yüksekokul, 1 Konservatuar, 17 Meslek Yüksekokulu ve 15 Araştırma ve Uygulama Merkezi yer almaktadır.

Hızlı bir şekilde büyüyen 2010-2011 eğitim-öğretim yılı itibariyle üniversitemizde 934 akademik, 620 idari personel olmak üzere toplam 1554 personel ve 25100 öğrencimiz bulunmaktadır. 

Üniversitemiz Antakya şehir merkezine 10 km. mesafede İskenderun-Antakya yolu üzerinde Serinyol beldesi, Alahan köyü mevkiinde bulunan Tayfur Sökmen Yerleşkesi haricinde İskenderun merkez ve Dörtyol ilçesi Kuzuculu mevkiinde iki büyük yerleşkesi daha bulunmaktadır. Ayrıca ilçelerimizde Meslek Yüksekokullarına ait küçük çaplı yerleşke ve birimler yer almaktadır.

Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi ile Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi tamamlanmış olup bölgemize, 550 hasta yatak kapasitesiyle modern bir hastane olarak hizmet vermektedir. 

Hayırsever Yazıcı ailesi tarafından İskenderun’da yaptırılarak Üniversitemize bağışlanan Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarı da yeniden yapılandırılarak çağın gereklerine uygun, donanımlı, tam zamanlı ve kısmi zamanlı çalışan seçkin öğretim üyeleri ve sanatçılar yönetiminde eğitim-öğretimlerini sürdürmektedir.

Mühendislik Fakültesi, Su ürünleri Fakültesi ile Antakya Tayfur Sökmen Yerleşkesinde yer alan İktisadi İdari Bilimler, Fen Edebiyat, Eğitim, Güzel Sanatlar, Veteriner, Ziraat Fakülteleri ile Antakya merkezde bulunan Mimarlık Fakültelerinde eğitim ve öğretim devam etmektedir. Yeni Kurulan Diş Hekimliği ve İletişim Fakültelerinde ise yeni dönemden itibaren eğitim ve öğretime başlanılacaktır. 

Üniversitemizin Fen Bilimleri, Sosyal Bilimleri ve Sağlık Bilimleri Enstitüleri de Yüksek Lisans eğitimlerinin verildiği birimlerimizdir. 

Üniversitemizde Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, Hatay Sağlık Yüksekokulu, İskenderun Sivil Havacılık Yüksekokulu eğitim ve öğretimlerini sürdürmektedirler. Ayrıca Hatay’ın ilçelerinde Meslek Yüksekokullarımız bulunmaktadır. 

Üniversitemizde çeşitli bilimsel konularda konferans, panel, sempozyum, kongre vs. düzenlenmektedir. Başta öğrencilerimiz ve öğretim üyelerimizin katılımlarıyla olmak üzere il genelindeki vatandaşların da faydalanabildikleri çeşitli bilimsel, sosyal ve kültürel etkinlikler (sergi, konser, söyleşi, gösteri vs.) yapılmaktadır. Üniversite akademik ve idari personelimiz ile öğrencilerimize yönelik hizmet sunan spor tesislerimiz (yüzme havuzu, kapalı spor salonları ve jimnastik salonları, tenis kortları ve halı sahalar vs.) ve sosyal tesislerimiz gün geçtikçe artmakta ve çeşitlendirilmektedir. 

Öğrencilerimizin barınma imkânlarının hızlı bir şekilde giderilmesi amacıyla Kredi ve Yurtlar Kurumunca 1000 kişi kapasiteli çağdaş bir mimari ve donatıyla oluşturulmuş yeni yurtlarımız 2011-2012 eğitim öğretim yılından itibaren hizmete girecektir. 

Mustafa Kemal Üniversitesi akademik birimlerince ulusal ve uluslararası düzeyde çok sayıda bilimsel yayın, araştırma, makale ve derleme yayınlanmaktadır. Üniversitemizde yürütülen her türlü AB, NATO, DPT, TÜBİTAK, BAP vb. destekli projeler ile başta Bölgemizin tarım, sanayi, sağlık ve eğitim sektörü ile diğer birçok sosyal ve kültürel alanında da ihtiyaçlarına cevap verilmeye çalışılmaktadır. 

Bölgesini, yapmış olduğu yatırımlar ve en önemlisi insan kaynaklarına ayırdığı değerli imkânlarıyla kalkındırmayı amaç edinen çağdaş bir Üniversitenin mensubu olmak bizlere gurur vermektedir. 

Geçmişte olduğu gibi gelecekte de Yüce önder Atatürk’ün ilkelerinden ayrılmadan; yaşam boyu öğrenmeyi ilke edinmiş, araştıran, sorgulayan, eleştirel düşünen, özgüvenli, girişimci, ileri görüşlü, tarihini ve kültürünü özümsemiş, evrensel değerlerini benimsemiş, hoşgörü sahibi bireyleri yetiştirmek en büyük hedefimizdir. 
Prof. Dr. Hüsnü Salih GÜDER
Rektör

MİSYONUMUZ Ulusal kimliğimizi koruyarak, Üniversitemize adını veren “Mustafa Kemal”e yakışır bir üniversite olmak; Atatürk İlkeleri ve Cumhuriyet Devrimleri ışığında, çağdaş eğitim- öğretim yapmak, yenilikçi, akla dayalı, sorgulayıcı, yaratıcılığı-innivasyonu geliştiren, multidisipliner çalışmaya açık, kaynakları etkin kullanabilen, yarışmacı ve laik demokratik Cumhuriyet’e hukukun üstünlüğüne inanan, insan hak ve hukukuna saygılı, doğmalardan uzak, ülkenin birlik ve bütünlüğünü koruyan insanlar yetiştirmek.

Üniversitemizin üst düzeyde bilim adanı kadrolarını oluşturarak, yapılacak AR-GE çalışmaları ile bileme ve teknolojiye katkı yaparak toplumun gelişmesini destekleyerek ulusal ve uluslararası alanda yer almak.

Bulunduğumuz bölgenin yerel sorunları ile yakından ilgilenmek, halkla iletişimi geliştirerek toplumun sorunlarının çözümüne ve toplumsal gelişime katkıda bulunmak, ayrıca Hatay İli’nin coğrafi konumunun da sağladığı olanakları dikkate alarak Ortadoğu Ülkelerini de içine alan, bilimsel, kültürel, sosyal ve çeşitli hizmet sektörüne yönelik çalışmaları üst düzeye çıkarmak.

Bu sonuçları elde edebilmek, sürdürebilmek ve geliştirmek için gereken çok iyi ve güncele doğru yenilenen dinamik bir alt yapı ve yenilenebilen, uzman idari kadroları oluşturmak.

VİZYONUMUZ Evrensel değerleri benimsemiş, Atatürk İlkelerine ve Cumhuriyet Devrimlerine bağlı, toplumla bütünleşen, ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim-öğretim ve bilimsel araştırma yapan, sürekli gelişmeyi hedefleyen, yenilikçi yöntemleri uygulayan, bunları yaşam boyu kullanma becerisi gösteren, çağdaş vatandaş sorumluluğu taşıyan bireyler yetiştiren, ayrıca Türkiye’nin yakın komşumuz olan Ortadoğu Ülkeleri’nce de her alanda örnek alınacak uluslararası bir Üniversite olmak, Komşu Ülkelere de açılmak, eğitim-öğretim, bilimsel, kültürel, sağlık, turizm, sanayi, tarım, ticaret vb. alanlarda işbirliğini geliştirerek, bölgenin çekim merkezi olmak.

Bu kurumlar içerisinde

 • 12 Fakülte
 • 3 Enstitü
 • 5 Yüksekokul
 • 17 Meslek Yüksekokulu
 • 1 Konservatuar
 • 11 Arastirma ve Uygulama Merkezi

Üniversiteler, bilimsel araştırma ve çalışmaların rahatça yapılabildiği, düşüncelerin özgürce tartışılabildiği çağdaş kurumlardır.
Üniversitemiz tüm yönetici, öğretim elemanları, öğrencileriyle ve öğretimin gerektirdiği teknolojiyle çağdaş bir üniversite olma yolunda hızla ilerlemektedir.
Yüce önder Atatürk’ün adını taşıyan üniversitemizde Atatürk’ün ilkelerinden ayrılmadan üniversite gençliğinin; yaşam boyu öğrenmeyi ilke edinmiş, araştıran, sorgulayan, eleştirel düşünen, özgüvenli, girişimci, ileri görüşlü, tarihini ve kültürünü özümsemiş evrensel değerlerini benimsemiş bireyler yetiştirmek en büyük hedefimizdir.

 

KURUMUN TARİHÇESİ


Türkiye’de yükseköğretimi yaygınlaştırma stratejisi doğrultusunda oluşturulması planlanan MKÜ (http://www.mku.edu.tr) ÇukurovaÜniversitesi’nden (ÇÜ) ayrılarak Eğitim Fakültesine dönüştürülen Antakya Eğitim Yüksekokulu, Antakya Meslek Yüksekokulu ve İskenderun Meslek Yüksekokulu çekirdeği etrafında yeni bir üniversite olarak 7 Fakülte, 2 Yüksekokul, 2 Meslek Yüksekokulu ve 3 Enstitü olacak şekilde kurulmuş ve aynı yıl 10.11.1992 tarihinde eğitim ve öğretime başlamıştır. Kurucu Rektörlüğe, ilk iki yıl için (1992–1994), Prof.Dr. Haluk İPEK (Ziraat Fakültesi) atanmıştır.ÇÜ adına Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü ile Antakya ve İskenderun Meslek Yüksek Okullarına (MYO) (1992-1993 ders yılında) kayıt yaptıran öğrenciler; kuruluş kanunu itibariyle Üniversitemizin ilk öğrencileri olmuşlardır. Yine Üniversitemize bağlanan Sağlık Hizmetleri MYO’da iki yıllık okul olarak faaliyetine devam etmiştir.Başlangıçta öğrenci alınamayan ve Üniversitemizin kuruluş yasasında belirtilen birim ve bölümlerde gelecek yıllara yönelik yapılanma çalışmaları da açılışla eşzamanlı olarak başlatılmıştır.

İlk yılda 2 Profesör (birisi Rektör), 3 Doçent, 7 Yardımcı Doçent, 69 Öğretim Görevlisi, 86 Araştırma Görevlisi, 12 Okutman, 4 Uzman ve yeni kazanan öğrencilerle birlikte toplam 3.525 öğrenciyle yola çıkılmıştır. Bu Akademik yılın sonunda toplam 765 öğrenci mezun olmuştur. Fakat YÖK’ün 3837 sayılı kanunun geçici 25. Maddesinedayanarak almış olduğu 25.02.1993 tarih ve 93.8.313 sayılı karara göre; “1992–1993 yılında kaydolacak öğrencilere verilecek diplomaların prensip olarak yeni üniversitelerince verilmesi; ancak istek olması halinde fakülte veya yüksekokulların bağlandığı yeni üniversitelerin adına bakılmaksızın, kayıt tarihlerinde bağlı bulundukları üniversitelerin adıyla eski üniversitelerince verilmesi uygun görüldü”.Bu nedenle ilk mezunlarımızın çoğu ÇÜ mezunu olarak diplomalarını almışlardır. Yine bu karar nedeniyle MKÜ’ye ait esas diplomalar, iki yıllık yüksekokullar göz önüne alındığında, en erken iki yıl sonra verilmiştir.Üniversitemiz artık kuruluşunun 16. yılı içinde bulunmaktadır. Kuruluştan bu yana sırasıyla İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO), ÇÜ’ye bağlı iken MKÜ’ye bağlanan Dörtyol MYO (1993-1994), Fen Edebiyat Fakültesi, Mühendislik Mimarlık Fakültesi (İskenderun) (1994–1995), Su Ürünleri Fakültesi (İskenderun), Hatay Sağlık YO (2 yıllık Sağlık Hizmetleri MYO yerine), Kırıkhan, Reyhanlı ve Samandağ MYO’ları (1995–1996), Güzel Sanatlar Fakültesi (1997–1998), Veteriner Fakültesi (1998–1999) bölümler halinde eğitim-öğretime başlamışlardır. Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik YO (İskenderun), Yayladağı MYO (2001–2002), Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarı (İskenderun) ve Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi (2007–2008) en son açılan birimler olarak yerlerini almışlardır.Antakya Eski Devlet Hastanesi Sağlık Bakanlığı tarafından onbeş yıllığına Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi olarak kullanılmak üzere Üniversitemize tahsis edilmiş, 2003 yılı Eylül ayında poliklinik, Temmuz 2004’ten itibaren de yataklı hizmet vermeye başlamıştır.

Üniversitemizin ayrıca Arkeoloji ve Sanat Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi (ARSAMER), Yabancı Diller Eğitim-Öğretimi Araştırma ve Uygulama Merkezi (YADİM), Tıbbi ve Kokulu Bitkiler Araştırma Merkezi, Zeytincilik Araştırma Merkezi (ZEYMER), Bilgisayar Bilimleri Uygulama ve Araştırma Merkezi (BAUM), Atatürk İlkeleri Araştırma ve Uygulama Merkezi, Stratejik Araştırmalar Merkezi, Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezi, Kent Yönetimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi, Fen Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi (MKÜFAM) adı altında çeşitli merkezleri kurulmuş ve faaliyete geçmiştir.

1995–1996 eğitim öğretim döneminde İskenderun’daSivil Havacılık YO kurulmuştur. Yine 1996–1997 eğitim öğretim yılında Üniversitemizin 04.03.1996 tarih ve 1203 sayılı yazılı önerisi ve Yükseköğretim Genel Kurulunun 04.04.1996 tarih ve 5701 sayılı onayı ile İskenderun Pirinçlikte bir MYO kurulmasına karar verilmiştir. Bu okullar bugüne kadar faaliyete geçememiştir.

1995 yılında eğitim öğretime başlayan ve 2002–2003 yılına kadar 167 mezun veren Samandağ MYO ile ilgili olarak, MKÜ Senatosunun 22.04.2003 tarih ve 5 No.lu toplantısında alınan 6 No.lu kararla altyapı yetersizlikleri nedeniyle öğrenci alınmaması YÖK’na önerilmiş ve 2003 ÖSYS’de Samandağ MYO’ya öğrenci alımı durdurulmuştur.2000–2001 akademik yılına girerken İskenderun’da bulunan Su Ürünleri Fakültesi, kendisine tahsis edilen tesislerin süresi dolduğundan Antakya Tayfur Sökmen Kampusu Ziraat Fakültesine ait binanın bir bloğuna geçici olarak taşınmıştır. Aynı yıl Mühendislik Mimarlık Fakültesi de aynı kampustaki Fen Edebiyat Fakültesine ait binanın bir bloğuna geçici olarak taşınmıştır.

Kuruluştan iki yıl sonra yapılan rektörlük seçimleri sonunda Prof.Dr. Haluk İPEK (Ziraat Fakültesi) yeniden rektör atanmış ve 1994–2002 yılları arasında iki dönem rektör olarak görev yapmıştır. 2002 yılı rektörlük seçimleri sonunda Prof.Dr. Metin GÜRKANLAR (İktisadi İdari Bilimler Fakültesi) ikinci Rektör olarak atanmıştır. 2006 yılı Kasım ayında yapılan rektörlük seçimi sonunda Prof.Dr. M.Şerefettin CANDA (Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı) üniversitemizin üçüncü Rektörü olarak atanmıştır.

Üniversitemizin Rektörlük idari birimleri ile Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Antakya merkezindeki kampusta; Hatay Sağlık Yüksekokulu ve Tıp Fakültesi ile Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi yine Antakya merkezinde Sağlık Bakanlığı’na bağlı olan ve protokolle Üniversite’mize tahsis edilen eski Devlet Hastanesine ait tarihi binada; Ziraat Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik- Mimarlık Fakültesi, Veteriner Fakültesi ve bir kısım idari birimler Tayfur Sökmen kampus’unda, Antakya MYO Serinyol kampus’unda; Su Ürünleri Fakültesi, İskenderun MYO, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik YO, Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarı (halen Antakya’da), Sivil Havacılık YO İskenderun’da eğitim-öğretimi sürdürmektedir. Dörtyol MYO Dörtyol’da kendi binasında, Reyhanlı, Samandağ ve Kırıkhan MYO’ları bu ilçe merkezlerinde kendilerine tahsis edilen geçici binalarda faaliyet göstermektedirler.MKÜ’de 2006-2007 öğretim yılı itibariyle toplam 15.139 öğrenci lisans ve önlisans öğrenimi almaktadır. Lisansüstü eğitim amacı ile hizmet veren Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler Enstitü‘lerinde 332 öğrenci yüksek lisans, 55 öğrenci doktora öğrenimi görmektedir. Tıpta Uzmanlık Sınavı ile ihtisasa başlayan araştırma görevlisi (Tıpta Uzmanlık Öğrencisi) sayısı 97’dir.

Üniversitemizde halen 47 Profesör, 69 Doçent, 261 Yardımcı Doçent, 133 Öğretim Görevlisi, 257 Araştırma Görevlisi, 24 Okutman, 20 Uzman, 1 Çevirmen’den oluşan 812 akademik personel ile 657 sayılı DMK’ye bağlı 546 çeşitli kıdem ve derecede memur, özelleştirme kadrolarından 1 şef ve 6 araştırmacı olmak üzere 7 memur, 22 sürekli işçi ve 18 sözleşmeli personel olmak üzere toplam 1.415 personel görev yapmaktadır.

Üniversiteye bağlı bölümler

Fakülteler

 

 • Diş Hekimliği Fakültesi
 • Eğitim Fakültesi
 • Fen Edebiyat Fakültesi
 • Güzel Sanatlar Fakültesi
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 • İletişim Fakültesi
 • Mimarlık Fakültesi
 • İskenderun Mühendislik Fakültesi
 • İskenderun Su Ürünleri Fakültesi
 • Tıp Fakültesi
 • Veteriner Fakültesi
 • Ziraat Fakültesi

Enstitüler

 

 • Fen Bilimleri Enstitüsü
 • Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 • Sosyal Bilimler Enstitüsü

Yüksek Okullar

 

 • Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
 • Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu
 • Hatay Sağlık Yüksekokulu
 • İskenderun Sivil Havacılık Yüksekokulu
 • İskenderun Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu
 • İskenderun Devlet Konservatuarı
 • Bilişim Teknolojileri Yüksekokulu

Meslek Yüksek Okulları

Meslek Yüksek Okulları [değiştir]

 

 • Altınözü Meslek Yüksekokulu
 • Antakya Meslek Yüksekokulu
 • Belen Meslek Yüksekokulu
 • Dörtyol Meslek Yüksekokulu
 • Dörtyol Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
 • Erzin Meslek Yüksekokulu
 • Harbiye Meslek Yüksekokulu
 • Hassa Meslek Yüksekokulu
 • Hatay Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
 • İskenderun Meslek Yüksekokulu
 • İskenderun Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
 • Kırıkhan Meslek Yüksekokulu
 • İskenderun Pirinçlik Meslek Yüksekokulu
 • Reyhanlı Meslek Yüksekokulu
 • Samandağ Meslek Yüksekokulu
 • Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu
 • Yayladağ Meslek Yüksekokulu

Araştırma Merkezleri

 

 • Arkeoloji ve Sanat Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • Bilgisayar Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • Fen Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Kent Yönetimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • Sürekli Eğitim Merkezi
 • Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • Yabancı Diller Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • Zeytincilik Araştırma ve Uygulama Merkezi

Gelişme

Son yıllarda, bilim, eğitim ve öğretim dalında çok büyük atılımlar yapan *Mustafa Kemal Üniversitesi, yeni projeler ile Türkiye’nin geleceğine ışık tutmaktadır. Öğrenci ve Öğretim görevlilerine yaptığı yeni atılımlarla, yurt dışında öğrencilerine eğitim imkânı tanıyan bu üniversite, öğretim elemanlarına yeni araştırma imkânı tanımaktadır.
Geçen yıllarda kurulan İskenderun Mühendislik Fakültesi ile mühendislik eğitiminde yeni bir yapılanma ve öğretim anlayışı içerisinde olan *Mustafa Kemal Üniversitesi, öğrencilerine daha iyi bir imkân tanımanın yanı sıra, Türkiye’de ve dünyada olan tüm gelişmelerin takip edilmesi ve uygulanması imkânını sunmaktadır.

ÜNİVERSİTEMİZE BAĞLI YURTLAR Üniversitemiz Yayladağı Meslek Yüksekokulundaki kız ve erkek öğrencilerin barınabilmesi için 160 kişi kapasiteli Yayladağı Öğrenci Yurdu Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı olarak 02.02.2009 tarihinde faaliyete girmiştir. Yurt ile ilgili daha geniş bilgi almak için aşağıdaki linki tıklayınız.

Click the image to open in full size.

Click the image to open in full size.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER İÇERİKLER

FOTOSEL KRONOMETRE ‘DE KAMPANYAYI KAÇIRMAYIN !

FOTOSEL KRONOMETRE ‘DE KAMPANYAYI KAÇIRMAYIN !KREDİ KARTINA 12 TAKSİT İMKANINI KAÇIRMAYIN !    Sistem tripodlar, reflektörlü

Marmara Meslek Kursu-İstanbul

Marmara Meslek Kursu-İstanbulYAZA ÖZEL BÜYÜK KAMPANYA (Spa Yöneticiliği Kursu)(Estetisyenlik)(Masör-Masöz) MİLLİ

Besyom Hazırlık Kursları- İstanbul

Besyom Hazırlık Kursları- İstanbulWeb Site ve Facebook Sayfamızın Sahibi Besyo Alanında İlk ve Tek Dergi Yazan

RastgeleSeçilen İçerik

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN

Besyom Hazırlık Kursları | Beden Eğitimi, Besyo | Formasyon